Czy joga jest dla każdego?

Joga to starożytna praktyka, która zyskała popularność w zachodnim świecie i śmiało można powiedzieć, że trafiła do tak zwanego mainstreamu przyciągając uwagę coraz większej liczby osób i coraz bardziej różnorodnych grup. Czy joga faktycznie jest tak uniwersalną praktyką jak się mówi? Czy naprawdę każdy może z niej skorzystać niezależnie od płci, wieku i sprawności fizycznej? No i w końcu… czy trzeba być rozciągniętym, by zacząć swoją przygodę z jogą?

Mnogość praktyk – przekleństwo czy błogosławieństwo?

Zaczynamy od kwestii kontrowersyjnej. Wielu joginów może bowiem kłócić się ze mną twierdząc, że praktyka joginów z “zachodniego świata” za bardzo odbiega od tej tradycyjnej praktykowanej w Indiach. Moim zdaniem jednak mnogość dostępnych praktyk jest czymś wyjątkowym i doskonale odzwierciedla to, jak różni jesteśmy. Szukasz na macie spokoju? Wybierz się na yin lub nidrę. Chcesz wypocić wszystkie znoje minionego dnia? Idź na dynamiczną vinyasę. Chcesz wzmocnić swoje ciało i poczuć siłę? Zapisz się do nauczyciela, który wplecie w jogę elementy kalisteniki. Jeśli jeden rodzaj jogi do Ciebie nie przemówił, spróbuj innego. Ulubiony nauczyciel Twojej przyjaciółki nie musi być Twoim ulubionym. Znajdź takiego, którego vibe będzie Ci odpowiadał. Znajdź jogę, która jest Twoją jogą. Ostatecznie wszystko sprowadza się do lepszej świadomości swojego ciała i słuchania swoich potrzeb na macie (i poza nią).

Jestem za mało rozciągnięty/a żeby iść na jogę.

Tak samo jak nikt nigdy nie powiedział, że jest zbyt wolny, by chodzić, tak samo nikt nie jest zbyt mało rozciągnięty, by praktykować jogę. Owszem, dzisiejszy styl życia, długie godziny siedzące, wpatrywanie się w komputer i telefon nie sprzyjają elastyczności i mogą powodować nieprzyjemne napięcia w ciele. Joga jak najbardziej może Ci w redukowaniu tych napięć pomóc.  Po to między innymi na jogę właśnie warto przyjść. Elastyczność jest czymś nad czym niektórzy jogini pracują, dla innych jest efektem ubocznym praktyki. Nie ma natomiast poziomu elastyczności, od którego można przyjść na zajęcia. Przyjdź z tym, co masz i zapewniam Cię, że nauczyciel już to wcześniej widział, a jeśli obawiasz się oceny innych uczestników zajęć, to pamiętaj, że każdy jest najzwyczajniej w świecie zajęty sobą.

Boję się, że będę najsłabszy/a w grupie

Po pierwsze, mimo że w studiu praktykujemy w grupie, naprawdę każdy jest zbyt zajęty sobą, ewentualnie nauczycielem, by zwracać uwagę na innych. Po drugie, joga z założenia jest wyjątkowo wdzięczną aktywnością dla początkujących. Cała filozofia, która za jogą stoi zachęca do nie oceniania, nie traktowania praktyki jako konkurencji, nie porównywania się, zaufania procesowi. Nie bez powodu wśród joginów krąży powiedzenie: “It’s a practice, not a performance” (to praktyka, a nie występ). Po trzecie istnieją zajęcia dla początkujących, gdzie cała grupa jest na podobnym poziomie. Jeśli wolisz praktykować w pojedynkę, może warto zacząć od zajęć indywidualnych z nauczycielem? Jeśli wolisz praktykować w domu, możesz zacząć praktykę z naszym kursem online dla osób początkujących, który da Ci mocne fundamenty i potem pewniejszym krokiem pójdziesz na zajęcia w studiu. Dróg by rozpocząć tę przygodę jest wiele, a przecież każdy z nas kiedyś zaczynał. Z zajęć na zajęcia zobaczysz, że jest coraz łatwiej.

Joga a wiek i kondycja fizyczna

To, że istnieją różne rodzaje zajęć już wiesz. Jednak cała magia w różnorodności jogi nie wynika tylko z rodzajów dostępnych zajęć, ale też z bogactwa pozycji. Nawet w ramach jednych zajęć, praktyka każdej obecnej na sali osoby może wyglądać zupełnie inaczej. Nauczyciel prowadząc zajęcia przedstawia najczęściej różne możliwości wykonywania danej asany. Daje Ci opcje, a Ty możesz wybrać sposób w jaki ułożysz swoje ciało, który będzie dla Ciebie osiągalny lub najbardziej odpowiedni w danym momencie. Każde ciało jest inne, każde ma inne zakresy, historię kontuzji i doświadczenia, które odzwierciedlają się w strukturze ciała. Ty najlepiej znasz swoje ciało i prowadząc z nim ciągły dialog na macie uczysz się, gdzie możesz je zaprowadzić.

Joga – ćwiczenia na macie czy praktyka duchowa?

Tak naprawdę joga może być dla Ciebie tym, czym chcesz, by była. Niektórym joga wypełnia sferę duchową pozwalając osadzić się w filozofii, innym po prostu pozwala w bardziej świadomy sposób poruszać ciałem i pracować nad jego możliwościami. Niektórzy przyszli na jogę, by się rozciągnąć, a z biegiem czasu zainteresowali się praktyką też poza matą. Podobnie jak różne są podejścia uczniów, tak samo różni są nauczyciele, a Ty możesz wybrać sobie to, co Ci odpowiada. Nie musisz śpiewać z grupą OM na koniec praktyki, by nazwać się joginem. Nie musisz nazywać się joginem, by poruszać ciałem na macie. Ba! Nie musisz wchodzić na matę, by nazwać się joginem. Możesz korzystać z fizycznych i mentalnych korzyści wynikających z praktyki bez angażowania się w sferę duchową. Joga jest tym, czym chcesz by dla Ciebie była.

Czy zatem joga jest dla każdego? Pokuszę się o stwierdzenie, że tak. Wierzę, że dla każdego istnieje gdzieś joga, która jest mu odpowiednia niezależnie od płci, wieku, wagi, kondycji fizycznej czy stopnia rozciągnięcia.  Mnogość opcji jest tak duża, że udaje się przekonać do niej nawet największych sceptyków. Czy joga jest dla Ciebie? Spróbuj. Być może nie trafisz za pierwszym razem. Być może zajmie Ci to kilka wizyt w studiu, kilku nauczycieli, jednak warto dać jodze szanse, a może stanie się dla Ciebie właśnie tą aktywnością wykonywaną z chęcią, bez zmuszania się. A może nawet sposobem na lepsze życie.

Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z jogą, ale właściwie to nie wiesz od czego zacząć, daj znać, a teamem yestem pomożemy Ci wybrać najlepsze zajęcia, by Twoje początki były jak najprzyjemniejsze i dopasowane do Ciebie 🙂

Do zobaczenia na macie!

Autorka: Marta Matyja

Nauczycielka jogi i założycielka yestem yoga studio.

Opinie naszych podopiecznych

Co mówią o nas nasi uczniowie?

yestem yoga studio to miejsce stworzone z pasją i sercem, które wyróżnia przede wszystkim zaangażowana i bardzo wspierająca społeczność. Dla mnie to też drugi dom, gdzie przychodzę się naładować i zrobić dla siebie coś dobrego

Michalina @michaluny

Trafiłam do yestem w październiku zeszłego roku i zakochałam się od razu. Wszystkie zajęcia są na najwyższym poziomie, a nauczycielki najlepsze pod słońcem! Niewątpliwym plusem jest to, że miejsce jest przepiękne i widać, że właścicielka wkłada w nie całe swoje serce. Polecam wszystkim! 

Marta @iammarthe

Do studia trafiłam przypadkiem w poszukiwaniu idealnego studia jogi w Warszawie i od grudnia 2022 nie YESTEM w stanie się z nim rozstać. Dziewczyny pokazały, że można zbudować piękne studio, a doborem zajęć dla każdego - od osób początkujących po ludzi takich jak ja, szukających “wrażeń”. Przestrzeń nie tylko cieszy oko, ale osobiście pozwala mi zapomnieć o wszystkim co na zewnątrz - mowa o praktykach jak i cudownych wyjazdach. No i ta społeczność, która zawiązuje się na kanapach przed wejściem z pyszną herbatką <3

Ania @aniathuong

yestem to wspaniała jogowa przestrzeń, której brakowało mi na mapie Warszawy. Jestem totalnie wdzięczna za to miejsce - dziewczyny, ich pasję, profesjonalizm i klimat miejsca. Niewielkie grupy dają poczucie indywidualnego podejścia, nauczycielka ma możliwość zwrócenia uwagi na każdego. W tym miejscu nie jest się anonimowym posiadaczem karnetu, ale częścią społeczności. Do yestem przychodzę już ponad rok i ani razu nie zdarzyło mi się pomyśleć “a może jutro nie pójdę/jak mi się nie chce…”. To miejsce odmienia życie, nawyki, duszę.

Ania @jolie_jourek

Magda

@magdapikala

zobacz inne artykuły blogowe yestem

Znajdź inspirację i wiedzę na temat jogi 

Czy joga jest dla każdego?

Czy joga jest dla każdego?

Joga to starożytna praktyka, która zyskała popularność w zachodnim świecie

Bądź na bierząco

Dołącz do naszego newslettera

jest z nami już ponad +100  studentów